T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Konya Müftülüğü

08.06.2018

"Kadir Gecesi" Mesajı

“Evveli rahmet ortası mağfiret sonu da cehennemden kurtuluş” olan Ramazan-ı Şerif’ in son günlerine ulaştık. 10 Haziran pazar gününü 11 Haziran pazartesiye bağlayan gece, Kuran- ı Kerim’in inmeye başladığı Kadir Gecesi. Böyle bir geceye tekrar kavuşmanın sevinç, huzur ve mutluluğunu yaşıyoruz.


Her sene Rabbimizden bir bağış Rasulullah (S.A.V) efendimizden bir armağan gibi gelen bu mübarek geceye Kuran- ı Kerim bir müstakil sure tahsis ederek en güzel şekilde tasvirini yapmıştır:

“Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.   O gece melekler ve ruh Rablerinin izniyle iner de iner. O gece tan yeri ağarıncaya kadar esenlik doludur” (Kadr suresi 3-5. ayetler.)

 Kadir gecesi mü’minlere bir ömürlük fırsat sunmaktadır. Yüce Rabbimizin insanlığa bir rahmet ve umut kapısı olarak bahşettiği bu mübarek gece hayatımızın çok hızlı seyreden akışı içinde geçmişimizi değerlendirerek gafletle geçen günlerimizi sorgulama, günahlardan arınma, işlediğimiz hatalara ve günahlara tövbe edip affı seven Rabbimizden bağışlanma dileme zamanıdır.

Kadir gecesini ancak Kuran-ı Kerim’in kadrini, kıymetini bildiğimiz oranda hakiki anlamda ihya etmiş oluruz. Kuran-ı Kerimin hak, hakikat, adalet ve takva ilkelerine sarıldığımız ölçüde bu gecenin bir ömre bedel maneviyatından bir haz bir nasip alabiliriz.

Kadir gecesini idrak eden Müslümanlar olarak bilmeliyiz ki; dünyanın neresinde olursa olsun açların, yoksulların, mağdurların, zayıfların, zulme uğrayanların, mültecilerin, Kudüs’ün yaralarını sarmak için aziz şehitlerimizin emaneti olan ailelerine sahip çıkmak, toplumdaki yetimlere, yaşlılara, engellilere, ihtiyaç sahiplerine kısacası tüm dünyaya sevgi, merhamet ve iyilik taşımak gibi önemli bir vazifemiz vardır.

Bu duygu ve düşüncelerle başta ülkemiz ve milletimiz olmak üzere Konya Merkez, ilçeler ve mahallelerinde yaşayan kardeşlerimizin, ülkemizin çeşitli illerinde ve yurt dışında yaşayan Konyalıların, Alem-i İslam’ın mübarek Kadir gecelerini tebrik eder, bu gecenin milletimizin, İslam dünyasının bütün insanlığın huzur, esenlik ve mutluluğuna vesile olmasını Yüce Mevla’dan niyaz eder, sağlık, bereket ve afiyet dilerim.
 

Kadir Geceniz Mübarek Olsun.   

Ahmet POÇANOĞLU
Konya İl Müftüsü