16.07.2020

15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü programında yapılan dua metni

DUA

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِۙ


Rabbimiz buyurur ki: قُلْ مَا يَعْبَؤُ۬ا بِكُمْ رَبّ۪ي لَوْلَا دُعَٓاؤُ۬كُمْۚ

“Sizin duanız olmasaydı ne öneminiz var?”
Rasulullah Efendimiz buyururlar ki: “Duanın kapısı açıksa Rahmetin kapısı da açıktır.”  İşte bugün “duanın kapısı açıksa rahmetin kapısı da açıktır” diyerek Cenab-ı Hakk huzurunda el açtık, divana durduk, dualarımızı kabul eyle, dergahından bizleri boş çevirme Allahım! Ey alemlerin Rabbi! Varlığından haberdar eden Rabbim! Sana hamd-ü senalar olsun. Bizi hamdedenler şükredenler eyle Ya Rabbi! Hz. Adem den itibaren rahmet, şahit, müjdeci ve nezir olarak gönderilen, insanlığı delaletten hidayete, zulmetten nura çıkaran bütün peygamberlere Rasulu kirama, muhteşem ahlakıyla alemlere rahmet olan Hz. Muhammed Mustafa(sav) efendimize, âline, ashabına, etbaına, ehl-i beytine salat-u selam, tahiyyat-ı ikram olsun.

Hz. Adem ve bütün peygamberlerin duasıyla, gecenin bu vaktinde, Hz. Adem ve Hz. Havva validemizin nedametiyle acziyetiyle diyoruz ki:

قَالَا رَبَّـنَا ظَلَمْنَٓا اَنْفُسَنَا وَاِنْ لَمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِر۪ينَ

“Ya Rabbi! Biz kendi kendimize zulmettik. Eğer bizi bağışlamazsan bize merhamet etmezsen biz hüsrana uğrayanlardan oluruz” diyerek Sana dua ediyoruz. Ya Rabbi! Bizleri affet, bizleri bağışla. Ya Rabbi! Günahlarımızdan nedamet ediyoruz affeyle Ya Rabbi! Nuh Peygamberin dua ettiği gibi:

وَقُلْ رَبِّ اَنْزِلْن۪ي مُنْزَلاً مُبَارَكاً وَاَنْتَ خَيْرُ الْمُنْزِل۪ينَ

“Bizi mübarek bir menzile indir, çünkü Sen misafir ağırlayanların en hayırlısısın.” Diye dua ediyoruz. Ya Rabbi! Vatanımızı, Ülkemizi Nuh(as) ın vatanı gibi bereketli kıl. Selam ve selamet yurdu kıl Ya Rabbi! Vatansız, akrabasız, kardeşsiz dindarlık taslayanların şerrinden muhafaza eyle! Ya Rabbel Alemin! Hz. Musa(as) nın duasıyla:

رَبِّ اِنّ۪ي لِمَٓا اَنْزَلْتَ اِلَيَّ مِنْ خَيْرٍ فَق۪يرٌ 

“Doğrusu indireceğin her hayra muhtacız. Ya Rabbi! Çaresizlik içerisinde, ihtiyaç içerisinde Sana dua ediyoruz. Bizi kendinden başkasına muhtaç etme.

 

Ya Rabbel Alemin! Hz. İbrahim(as) in dua ettiği gibi:

رَبِّ اجْعَلْن۪ي مُق۪يمَ الصَّلٰوةِ وَمِنْ ذُرِّيَّت۪يۗ رَبَّـنَا وَتَقَبَّلْ دُعَٓاءِ

“Ya Rabbi! Bizi namaz kılanlardan eyle. Namazı dosdoğru kılanlardan eyle. Neslimizi, evlatlarımızı, çocuklarımızı namazı dosdoğru kılanlardan eyle.

Ya Rabbi! Bizleri takıyyeden, Ya Rabbi bizleri Kur’an ve sünnetin dışında kendilerine hizmet olsun diye uydurulmuş dinden muhafaza eyle! Ya Rabbi! Evlatlarımızı, çocuklarımızı Rasulullah’ı kendisine hizmetçi edinen, güya görmüş olduğu rüyalarla neslimizi evlatlarımızı korkutan, paralel bir dinden bizleri memleketimizi muhafaza eyle Ya Rabbi! Ya Rabbel alemin! Mü’minlerin dua ettiği gibi:

رَبَّـنَا عَلَيْكَ تَوَكَّلْنَا وَاِلَيْكَ اَنَبْنَا وَاِلَيْكَ الْمَص۪يرُ

“Ya Rabbi Sana dayandık, Sana güvendik, Sana tevekkül ettik, Sana yöneldik ya Rabbi. Dönüş te Sanadır. Ya Rabbi! Bizleri, Mü’minleri, İslam ümmetini, Milletimizi, Konyamızı, Anamızı Babamızı kafirlerin oyuncağı haline getirme. Ya Rabbi bizleri affet, Sen mağlup edilemeyen Galipsin Azizsin. Bizleri de Aziz kıl Ya Rabbi! Bizlere zillet verme Ya Rabbi! Lut(as) ın dua ettiği gibi:

رَبِّ انْصُرْن۪ي عَلَى الْقَوْمِ الْمُفْسِد۪ينَ۟

“Bütün günahlardan bütün fesatlardan Sana sığınıyoruz. Ya Rabbi! Fesatçılar topluluğuna karşı bizlere vuslat ver bizlere zafer ver Ya Rabbi! Ya Rabbel alemin! Nice az topluluk çok topluluğa galip gelmiştir Allah’ın izniyle. O mücahidlerin, o Allah yolunda canını vermekten sakınmayan mü’minlerin duasıyla:

رَبَّنَٓا اَفْرِ غْ عَلَيْنَا صَبْراً وَثَبِّتْ اَقْدَامَنَا وَانْصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْكَافِر۪ينَۜ

“Ya Rabbi! Üzerimize sabır yağdır, ayaklarımızı dinin üzere sabit kıl. Bizleri kafirler güruhuna karşı muzaffer eyle! Ya Rabbel Alemin! Karanlıklarda, mağaralarda Karanlığın da Rabbine dua eden Ashab-ı Kehf’in duasıyla diyoruz ki:

رَبَّنَٓا اٰتِنَا مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةً وَهَيِّئْ لَنَا مِنْ اَمْرِنَا رَشَداً

“Ya Rabbi! Katından bizlere rahmet ihsan eyle!” Ya rabbi bizleri muvaffak eyle! Memleketimizi muvaffak eyle! İslam ümmetini muvaffak eyle! Rezil ve rüsvay eyleme ya Rabbi! Rasulullah efendimizin duasıyla:

اَللّٰهُمَّ أَحْسِنْ عَاقِبَتَنَا فِي اْلأُمُورِ كُلِّهَا وَأَجِرْنَا مِنْ خِزْيِ الدُّنْيَا وَعَذَابِ اْلآخِرَةِ

“Ya Rabbi! İşlerimizin akıbetini güzel eyle. Bütün işlerimizin akıbetini hayırlı eyle Ya Rabbi! Bizi ahirette cehennem azabından muhafaza eyle!

Ve Yunus(as) ın Rabbine karanlıkta dua ettiği gibi:

فَنَادٰى فِي الظُّلُمَاتِ اَنْ لَٓا اِلٰهَ اِلَّٓا اَنْتَ سُبْحَانَكَۗ اِنّ۪ي كُنْتُ مِنَ الظَّالِم۪ينَۚ

“Senden başka İlah yoktur, Sen  Sübhansın, her türlü eksiklikten münezzehsin. Ben nefsime zulmettim.”

Allah’ım! Bize imanı sevdir ve onu kalbimizde süsle. Küfrü, fıskı ve isyanı da bize boş gösterme (kerih göster). Bizi doğru yolda gidenlerden eyle. Allah’ım! Bizi müslümanlar alarak öldür, müslümanlar olarak dirilt ve perişanlıkla fitneye düşmeyerek bizi salih kimselere kavuştur. Allah’ım! Senin yolundan (alıkoyan) ve peygamberlerini inkar eden kafirleri (kahret). Onlara musibet ve azabını gönder.

Ya Rabbi! Hainlerin tuzaklarını bozan Sensin. 15 Temmuz gecesinde vatanımızı işgal etmek, istiklal ve istikbalimizi sonlandırmak isteyenlere karşı bizlere yardım eden Sensin. Ya Rabbi! Vatanını canından aziz bilen, her türlü hayasızca akına dur diyen milletimize nusretinle yardım eyle. Ayaklarımızı sırat-ı mustakıminde sabit kıl Allahım!

Ya Rabbi! Okunan hatm-i şerifleri dergah-ı izzetinde kabul eyle! Hasıl olan sevabı Peygamber Efendimize, âline ve ashabına hediye ediyoruz, vasıl eyle Allahım!

Bedir’den Malazgirt’e, Çanakkale’den İstiklal harbine, 15 Temmuzdan bu güne kadar din-ü devlet mülk-ü millet rızaenlillah uğruna canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizin, Rahmet-i Rahman’a kavuşan kahraman gazilerimizin ruhlarına hediye ediyoruz, ulaştır Allah’ım! Hayatta olan gazilerimize sağlık sıhhat ve huzur ihsan eyle!

Bu hatimleri okuyan, yapılan duaya âmin diyen kardeşlerimizin geçmişlerine hediye ediyoruz, vasıl eyle Allah’ım!

Ya Rabbi! Vatanımızı ve milletimizi her türlü bela ve musibetten, fitne ve fesattan, yeryüzü ve gökyüzü afetlerinden muhafaza eyle!

Asırlardır İslam’ın sancaktarlığını yapan, Senin adının gök kubbede yankılanması için çabalayan aziz milletimizi düşmanlarına karşı mahcup etme! Birliğimizi ve dirliğimizi daim eyle Allah’ım!

Vatanımızın güvenliği, milletimizin huzuru için mücadele eden şanlı ordumuza ve kahraman güvenlik güçlerimize yardım eyle Allah’ım!

Dünyanın dört bir yanına yayılan salgın hastalıktan başta vatanımız, milletimiz ve Ümmet-i Muhammed olmak üzere tüm insanlığı kurtar Allah’ım!

Sana inandık, Sana güvendik, Sana tevekkül ettik. Bizleri Sensiz, sahipsiz, kimsesiz, çaresiz bırakma Allah’ım!

Ya Rabbi! Bize dünyada da iyilik ver ahirette de iyilik ver. Bizi, ana babamızı ve tüm mü’minleri cehennem azabından koru!

Âmin!

Ve selamun alel mürselin, vel hamdu lillahi rabbil alemin.

 

Ahmet POÇANOĞLU
   Konya İl Müftüsü