17.08.2018

Kurban Bayramı Mesajı

Her yıl gelen Kurban bayramı bizlere sevinç ve bereketle gelir. Bize Haccı, Hz. İbrahim’i, Hz. İsmail’i, Hz. Hacer validemizi, bize Hz. Muhammed Mustafa’nın örnek hayatını hatırlatır.
Bize Arafat’ı, birlik ve kardeşlik içinde duayı, bize Arafat’ta inen
“Bugün sizin için dininizi kemale erdirdim, size nimetimi tamamladım. Sizin için din olarak İslam’ı seçtim.”(Maide suresi 3)
ayetini hatırlatır. Kurban Bayramı İslam kardeşliğinin tezahür sahnesidir. Müslüman kalma şuurunu bütün dünyada diri tutar, kırgınlıkları tamir eder, yürekleri bütünleştirir.
Bu bayram da farklı coğrafyalarda, farklı dillerde, farklı renklerde milyonlarca Müslümanın aynı sevinç etrafında halkalanması; dünyayı kana bulayan, insanlığı açlığa mahkûm eden vahşetin ve zulmün mağlup edilebileceğinin, yeniden dirilişin, Kudüs’ün yeniden fethinin pekâlâ mümkün olacağının en güzel göstergesidir.

Bu bayram, kardeşine tebessüm etmeyi sadaka kabul eden Peygamber ahlakını, kardeşlik ve muhabbeti bütün aleme yaymak için bir vesiledir.         
Bu bayram vesilesiyle anne-babalarımızı, aile büyüklerimizi, akraba ve komşularımızı ziyaret ederek gönüllerini alalım. Sevgiye ihtiyacı olan yetim, öksüz, garip, hasta, yaşlı ve kimsesizlerin sevinci olalım. Kardeşlerimiz arasındaki kırgınlıkları ve küskünlükleri bertaraf edelim. Çocuklarımızı bayram sevinciyle buluşturalım.
Hayatın çilesini birlikte omuzladığımız eşlerimizi mutlu ve bahtiyar etmenin nezaket, zarafet ve rıfk ile yollarını arayalım. Hocalarımızı, öğretmenlerimizi hürmet ve muhabbetle ziyaret edelim. Kısacası sıla-i rahim edelim, arkadaşlarımızla buluşalım.  Millet olarak bizi birbirimize düşürmek, değerlerimizi ve zenginliklerimizi yok etmek için fırsat kollayan dahili ve harici düşmanlarımıza fırsat vermeyelim. Bir olalım, birlik olalım.

Bu duygu ve düşüncelerle başta ülkemiz ve milletimiz olmak üzere Konya merkez, ilçeler ve mahallelerde yaşayan kardeşlerimizin, Türkiye’nin çeşitli illerinde ve yurt dışında yaşayan Konyalıların, Alem-i İslam’ın mübarek bayramlarını tebrik eder, Kurban Bayramının milletimizin, İslam dünyasının, bütün insanlığın huzur, esenlik ve mutluluğuna vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz eder, sağlık, bereket ve afiyet dilerim.
 

Bayramınız Mübarek Olsun.

 

                                                                                           Ahmet POÇANOĞLU
                                                                                                Konya İl Müftüsü