T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Konya Müftülüğü

Başlangıç Tarihi :
Bitiş Tarihi :
    
    
    
Kendisi de bayram olan rahmet ve mağfiret mevsimi Ramazan ayı bize bir bayram armağan ederek gitti. Ramazan-ı Şerif’in sonunda yeni bir bayrama kavuşmanın sevinç ve mutluluğunu yaşıyoruz.
Detay
    
“Evveli rahmet ortası mağfiret sonu da cehennemden kurtuluş” olan Ramazan-ı Şerif’ in son günlerine ulaştık. 10 Haziran pazar gününü 11 Haziran pazartesiye bağlayan gece, Kuran- ı Kerim’in inmeye başladığı Kadir Gecesi. Böyle bir geceye tekrar kavuşmanın sevinç, huzur ve mutluluğunu yaşıyoruz.
Detay
    
    
İslam, Yüce Allah’ın tek hak dinidir. Allah katında geçerli olan yegane hak din İslam’dır. İslam bütün peygamberlerin dinidir. "Biz peygamberler baba bir kardeşleriz, hepimizin dini birdir."[1] Kudüs de pek çok peygamberin yaşadığı, uğradığı, tevhid mücadelesini başlattığı, kıble olarak yöneldiği mukaddes bir mekândır.
Detay
    
Kudüs Haremi bakımsız ve kirli. Yahudi Devletinin hiç bir yatırım, yardım ve desteği yok. Eksik olsun! Lakin Müslümanlar da yapabileceklerini yapmış görünmüyor. Daracık sokaklarına atılan çöpleri atmamak yahut günlük olarak toplamak, harem bölge sınırları içerisinde sigara içmemek ellerinde olsa gerek. Duvarlarından sarkan onlarca kabloyu toplamak zor olmasa gerek. Bir de bazı Filistinli esnafın, yerli halkın Türkleri, kendilerine yardım için gelmiş zengin para babaları gibi görmesi biraz rahatsız edici.
Detay
    
Andolsun Zeytûn Dağına! Sabah vakti Mescid-iAksa’ya el sallayan Zeytun dağındayız. Tîn suresinde Yüce Allah’ın üzerine yemin ettiği dağ. Hz. İsa’nın diyarı. Bir okumaya göre surenin ilk ayetleri şöyledir: İsa’nın yudu Tin ve Zeytun dağı aşkına! Musa’nın yurdu Tur dağı aşkına. Muhammed’in emin beldesi Mekke aşkına! Andolsun ki Biz insanı mükemmel bir şekilde yarattık…
Detay
    
Eskilerin darb-ı mesel/vurucu örnek dediği özdeyişlerimiz vardır. Bunlar az kelamla çok şey anlatan özlü ifadelerdir. Bunlar zihinlerde yer eden çarpıcı misallerdir. İşte bunlardan biridir yukarıdaki söz. Hayır işlerine engel olanlar için kullanılır.
Detay
    
7-9.11.2017 tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz Kudüs ziyaretimizle ilgili izlenimleri paylaşmaya çalışacağım. 7 Kasım Salı günü ikindi vakti Kudüs’e ulaştık. Kudüs, gökte kurulup yeryüzüne indirilmiş bir mübarek şehir. Dünya ahvalinin aynası olan bir güzel şehir. Kudüs’ü anlamak dünya gidişatını anlamak demek. Kudüs anlaşılmadan ne Kudüs davası güdülebilir, ne dünya ahvali anlaşılabilir. Kudüs geçmişimi, şimdiki halimiz ve geleceğimizdir bizim.
Detay